ISAF ve IMEX Fuarları hakkında – ISAF

ISAF ve IMEX Fuarları hakkında

Güvenlik, Siber Güvenlik, Akıllı Yaşam, Yangın ve İSG Sektörlerinin fuarı ISAF, bugün alanında dünyanın en çok tanınan markalarından birisi durumundadır.

1999 yılında başlayan ISAF çalışmaları kapsamında yapılan uluslararası iletişim 2007 yılına kadar uzaktan devam etmiştir. 2007 yılında başlayan birebir uluslararası çalışmalar neticesinde dünyanın tüm önemli sektörel fuarları defalarca ziyaret edilip, sektör firmalarının tamamı ile görüşmeler yapıldı, dünyanın her köşesinde sektörel yayınlar ve STK’lar ile yapılan işbirlikleri ile ISAF dünyaya tanıtıldı.

Yurt içinde sektörün tek buluşma noktası olan ISAF, yıllar içinde sadece kapsadığı sektörlerin değil Bilişim ve Teknoloji sektörlerinde de bilinen çok önemli bir fuar oldu. Farklı sektörlerden on binlerce ziyaretçinin düzenli takip ettiği ISAF, bugün sadece alanında değil, düzenlenen tüm sektörel fuarlar arasında da üst sıralarda yerini aldı.

Bu bilinirliğe karşılık, ISAF’ın düzenlendiği alan mevcut fuar alanının yapısı nedeniyle mecburi olarak sınırlı bir alanda kaldı. Uzun yıllardır beklenen değişimin gerçekleşmesi ile ISAF, 2021 yılında İstanbul Fuar Merkezi Hall 9-10-11’den, Hall 5-6-7’ye taşındı. Bu değişim ile birlikte 16.000 m2 brüt alan olan fuar kullanım alanı 25.000 m2’ye çıktı.

ISAF’ın halihazırda yurt içindeki en önemli Teknoloji etkinliği olarak tanımlanması ve Marmara Fuarcılık olarak Bilişim ve Teknoloji alanlarını da fuara ekleme planları bu değişim ile birlikte hayata geçirilebildi. IMEX Teknoloji ve Bilişim Fuarı, 2021 yılında ISAF ile eş zamanlı düzenlenmeye başlandı.

Sınırlı büyüklükte bir alanda gerçekleştiği için mevcut potansiyel büyüklüğüne ulaşamamış olan ISAF, 2022 yılından itibaren salonların büyümesi ile bu alanlarda dünyada düzenlenen diğer önemli fuarlarla büyüklük olarak yarışır hale gelecek. 5-6-7 hollerin yanında fuarda yaşanacak büyümeyi karşılayacak 1-2-3-4-8 numaralı hollerin mevcudiyeti de ISAF’ın büyümesinin çok hızlı olmasını sağlayacaktır.

“Günümüzün en önemli başlıkları nedir?” diye soracak olursak, alacağımız cevap şüphesiz büyük oranda “Teknoloji ve Bilişim” olacaktır. Günümüzün bu en önemli alanlarını kapsayan, sektörlerin tüm paydaşlarını bir araya getiren etkinlik olarak hayata geçirilen IMEX Teknoloji ve Bilişim Fuarı da ISAF ile eş zamanlı gerçekleşiyor.

Halihazırda alanında dünyanın en çok bilinen markalarından olan ISAF ile günümüzün en önemli sektörlerini kapsayan IMEX Teknoloji ve Bilişim Fuarı’nın eş zamanlı düzenlenmesi ile birlikte yurt içinde bu alanlardan gerçekleşen en büyük sektör fuarı da hayata geçmiş oldu.

2021 yılında ilk kez gerçekleşmiş olan IMEX Teknoloji Fuarı, ilk adımlarını oldukça verimli attı. ISAF ve IMEX’in toplam ziyaretçisi önceki yıllarda ulaşılan en yüksek rakam olan 18.300’den, tamamı profesyonel 19.300’e çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Pandemi şartlarının gölgesinde gerçekleşmesine rağmen, yurt içinde gerçekleşen fuarlar arasında sayı olarak artış yaşayan tek fuar olarak, ISAF ve IMEX’in gelecek yıllarda nasıl fuarlar olacağının önemli sinyallerini de vermiş oldu.

ISAF ve IMEX Fuarları’nda 2022 beklentiler ve planlamalar;

  • 400 stant alanında 1.000 üzerinde firmanın ürünlerinin sergilenmesi,
  • 000 m2 alanın tamamı ile dolu olması,
  • Yeni ziyaretçi profilinin fuarlarımızı ziyaret etmesi,
  • Ziyaretçi sayısının tamamına yakın profesyonel 30.000’e ulaşması,
  • Uluslararası katılımcı ve ziyaretçi sayısının pandemi öncesi rakamların 2 katına ulaşması,
  • Fuar katılımcılarımızın sunum, çözüm gösterisi, show gibi çok sayıda etkinlik gerçekleştirmesi,

2021 yılında pandemi şartlarında gerçekleşen ISAF ve IMEX Fuarları’nda katılımcı geri bildirimlerindeki memnuniyet oranı %100 oldu. Fuardaki tüm katılımcılar oldukça güzel sonuçlar aldılar. 2022 yılında bunun da üzerine çıkacak bir fuar gerçekleştirmek için tüm çalışmaları özenle ve titizlikle planlanıyor.

13-16 Ekim 2022’de nihayet gerçek anlamda hak ettiği seviyeye gelmiş olan ISAF Fuarı ile Teknoloji ve Bilişim alanındaki ilk fuar olan IMEX Fuarı’nda tüm sektörü aramızda görmeye davet ediyoruz.