ŞEHİRLER NEDEN YÜZ TANIMA TEKNOLOJİSİNİ KULLANMAYI DÜŞÜNMELİDİR? – ISAF

ŞEHİRLER NEDEN YÜZ TANIMA TEKNOLOJİSİNİ KULLANMAYI DÜŞÜNMELİDİR?

Gittikçe daha fazla sayıda belediye yetkilisi, şehirleri daha akıllı, daha güvenli ve daha yaşanılabilir hale getirmek için teknolojilere yöneliyor. Bu bakımdan, yüz tanıma teknolojisi, üstesinden gelmekte zorlanılan çeşitli belediye sorunlarının çözülmesine yardımcı olmak için yararlı olabilir.

Convergint tarafından yayınlanan yakın tarihli bir blog yazısında: ”Veri zeka tarafından yönlendirilen ve sürdürülebilirlik, hareketlilik ve bağlanabilirlik değerlerine dayanan belediyeler; veri ve yapay zeka ile desteklenen yeni teknolojileri benimseyerek evrimlerini kolaylaştırabilir.” deniyor. “Belediyeler için çok önemli hale gelen yeni teknolojilerden biri yüz tanıma teknolojisidir. Yüz tanıma kabiliyetlerini entegre ederek, belediyelere performanslarını arttırma imkanı sağlanır.”

Convergint’e göre yüz tanıma teknolojisi belediyelere çeşitli faydalar sağlıyor. Bunlar aşağıda özetlenmiştir.

Kayıp kişileri bulun ve kurtarın.
Kayıp kişileri tespit etmek ve bulmak, belediyeler için her zaman birinci önceliktir ve yüz tanıma teknolojisi bu konuda yardımcı olabilir. Blog yazısı: “Yüz tanıma teknolojisi, kayıp kişinin akrabaları tarafından temin edilen bir referans fotoğrafı eklemelerini ve videoda yakalanmış olan o yüzün, geçmiş görünümleriyle eşleştirmelerini sağlayarak, teknoloji operatörlerinin çalışmalarını önemli ölçüde hızlandırabilir.” diyor. “Polis, kişinin kaybolduğu, takribi bölge ve zamana göre, video aramak için yüz tanıma teknolojisini kullanarak, kişinin kaybolmadan önceki hareketlerini hızlıca anlayabilir, kamerada en son nerede göründüğünü tespit edebilir ve her yüz eşleşmesi saptandığında alarmı harekete geçirecek şekilde gerçek zamanlı uyarıları yapılandırabilir.”

Bilinen suçluları belirleyin ve izleyin.
Blog yazısına göre; yüz eşleştirme; polisin, yeni bir suç işleyeceğinden şüphelenilen eski suçluları takip ve tespit etmesini sağlamak için kullanılabilir. Yazıda: “Operatörler, herhangi bir suçlunun; bir video içinden, yüklenen harici bir görüntüden veya ulusal bir suçlu veri havuzundan bir görüntüsünü kullanarak; canlı videoda görünen eşleşmeleri tespit etmek ve şüpheli davranışlara hızlı bir şekilde yanıt vermek için yüz tanıma teknolojisini kullanabilirler.” deniyor.

Etkin bir şekilde araştırın ve suçu azaltın.
Söylemeye bile gerek yok, suçla mücadele her belediye için büyük bir çalışma. Convergint: “Aynı şekilde, yüz eşleştirme, gerçek zamandaki şüpheli davranışı tespit etmek için kullanılabilir; bir hadise sonrasında video kanıtı arayan araştırmacıları desteklemek için kullanılabilir.” diyor. “Muayyen şüpheliler ve bireylerin görünüşlerini izole etme kabiliyeti, araştırmacıların ilgili ayrıntıları belirlemek ve durumların nasıl geliştiğini anlamak için video kanıtlarını incelemelerini hızlandırmak için son derece önemli.”

Şehir personelini yönetin ve verimliliklerini en uygun hale getirin.
Blog yazısında, yüz tanıma teknolojisinin, dahili olarak belediye binası içinde üretkenliği artırmak için de kullanılabileceği belirtiliyor. Yazı: “Belediyeler, çalışanlarının belediye binasındaki kameralar boyunca görüntülerini izleyerek, devam kayıtlarını kolayca doğrulayabilir ve takip edebilir. Yine aynı şekilde, temizlik personelinin rapor edilen bakımı eksiksiz olarak yaptığını onaylamak için de kullanabilirler.” diyor. “Belediyeler, müşteri hizmetleri açısından, belediye binasında, özellikle yoğunluğun meydana geldiği durumlarda, ziyaretçilerin hizmet için ne kadar süre beklediklerini veya hangi belediye çalışanlarının destek sağlama konusunda daha etkili olduğu gibi, iş yapma düzenleri hakkında sayısal istihbarat elde etmek için video analizlerinden yararlanabilir.”

Yönetmeliğe uyum üzerine bir söz.
Yüz tanıma teknolojisi daha hatasız hale gelmiş olup, çeşitli hedeflere sahip belediyelere yardımcı olabiliyorken, aynı zamanda sakinlerin mahremiyetiyle ilişkili olanlar da dahil olmak üzere bir dizi sorun ve endişeyi de ortaya çıkarmıştır. Blog yazısında: “Belediyeler ve hükümetler, hala teknolojinin yararlarını, kullanımına ilişkin yasal ve düzenleyici kaygılarla nasıl dengeleyeceklerini araştırıyor. Video gözetimi ve yüz tanıma teknolojisi kullanımını düzenleyen yasalar ülkeden ülkeye değişmektedir ve böyle bir sistemi geliştirirken, uygulanacak yönetmeliklere riayet etmek önemlidir.” deniyor. “Belediyeler, yüz tanıma teknolojisi kullanımına yön vermek ve adalet, şeffaflık, hesap verilebilirlik ve mahremiyete uyumu sağlamak için teknoloji üreticileri, federal hükümetler ve sakinleriyle birlikte çalışmaya devam ediyor.”

Kaynak: William Pao, a&s International