ISAF Yeni Yapılandırmasıyla 2015’e Hazırlanıyor

17–20 Eylül 2015 tarihlerinde, İstanbul Fuar Merkezi’nde Hall 9–10–11’de, kapsadığı sektörlerin yurt içindeki tek organizasyonu ve Türkiye’nin bulunduğu bölgedeki en büyük etkinliği olan ISAF, 19.kez düzenlenecek.

Toplam Güvenlik Çözümü ve Konfor” konsepti ile 2012 yılından itibaren ISAF ana tanımı altında 5 alt fuar şeklinde düzenlenen fuar bu yapısıyla yurt içinde düzenlenen en büyük uluslararası fuarlar arasında yerini almıştır. Uzun zaman önce planlanan ve 2012 yılında hayata geçirilen bu değişimin ardından, fuarcılık alanında örneğine az rastlanır %63’lük muazzam bir büyüme yaşayan ISAF, 2013 ve 2014 yıllarında da adına yakışır bir büyüme yaşadı. Büyüme sürecini hızlı adımlarla devam ettiren ISAF, 2015 yılında da %30’luk bir büyüme hedefliyor.

Bu büyüme neticesinde, mevcut fuar hollerine sığamayan ISAF’ın büyümesine devam etmesini sağlamak amacıyla, 2015 yılında yeni bir yapılanma gerçekleştirildi. ISAF “Yangın, Acil Durum, Arama-Kurtarma ve İş Güvenliği – İş Sağlığı” bölümlerini ayrı fuarlar olarak düzenleyecek şekilde ayırdı ve;

  • ISAF SECURITY – 19. Uluslararası Güvenlik Sistemleri, Hizmetleri ve RFID Fuarı
  • ISAF IT SECURITY – 4. Uluslararası Bilgi ve Ağ Güvenliği Fuarı
  • ISAF SMART HOME – 4. Uluslararası Akıllı Binalar ve Bina Otomasyonu Fuarı

olacak şekilde yapılandırıldı

Bu yeni yapılandırma neticesinde fuarlara ayrılan alanının da büyümesi ile ISAF’ın 2015 yılında %30 civarında büyümesi hedefleniyor. 2014 yılında katılım talebinde bulunmuş olan, fakat yer bulamayan sektör firmalarına yer verebilmek ve ISAF’ın yarattığı ticaret hacminden faydalanmalarını sağlamak bu yeni yapılandırmada önemli bir etken olmuştur. ISAF’ın 2 bölüme ayrılması sonucunda, artan alan kapasitesi ile fuarlarda yer almayan birçok yeni firma veya yerini büyütüp daha kapsamlı sergileme yapmak isteyen firmalar da ISAF’ta yer bulabilecekler.

Geçmiş yıllarda ISAF’ta, ağırlıklı olarak zaten piyasada olan, hâlihazırda kullanılan ürünler sergileniyordu ve fuarda heyecan verici farklılıklar yaşanmıyorken, özellikle 2011 yılından itibaren bu alanda büyük bir değişim yaşanmaya başlandı. Katılımcıların önemli bir kesimi yeni ürünlerini tanıtarak, ses getirecek ürünlerin ilk sürümlerini ve rakiplerine göre avantajlı konuma geçecekleri yeniliklerini ISAF’ta sergilemeye başladılar. ISAF’ın bir sonraki dönemde kullanılan ürünlerin sergilendiği alan olması ile kullanmaya başlanan “Geleceğin Perspektifi” sloganı 2014 yılında daha da pekişerek gerçekleşti.

Sektördeki gelişmelerin, değişimlerin, ilerlemelerin takip edildiği; sektörde ürün-hizmet sağlayanlar ile alıcılar-kullanıcıların tartışmasız takip ettikleri tek etkinlik olma özelliğindeki ISAF, kapsadığı etkinlikler ile sektörün bilgi merkezi olma konumunu da her geçen yıl daha fazla belirginleştirmektedir.

Düzenlendiği ilk yıldan itibaren sürekli fiziksel büyüme gösteren ISAF, her geçen yıl kalite anlamında da büyümektedir. 2010 yılına kadar ağırlıklı yurt içinden ziyaret edilen ISAF, 2011 yılından itibaren yurt dışından gelen önemli alıcılar tarafından da ziyaret edilmeye başlandı. Her yıl artan yurt dışı ziyaretçi sayısının, 2014 yılında geçmiş yıllara oranla daha yüksek bir artış yaşayacağını, yaptığımız çalışmalar esnasında karşılaştığımız ilgiden de öngörmekteyiz.