PROFESYONEL IP KAMERALAR TÜKETİCİ OLANLARLA NASIL KARŞILAŞTIRILIR? – ISAF

PROFESYONEL IP KAMERALAR TÜKETİCİ OLANLARLA NASIL KARŞILAŞTIRILIR?

Bir güvenlik sistemi satın alırken; şirketi için daha ucuz, tüketici sınıfı bir IP kamera alması daha cazip olabilecek; bir kullanıcı için fiyat, her zaman belirleyici bir faktördür. Bu gibi zamanlarda, tüketici ve profesyonel kamera sistemleri arasındaki farkları göz önünde bulundurarak, iki kez düşünmekte yarar vardır.

Kintronics tarafından yayınlanan yeni bir blog yazısı farklılıkları şöyle özetliyor.

Kalite, güvenilirlik ve performans
Blog yazısına göre, tanesi 39,99 ABD dolarına, 1080p çözünürlüğe sahip tüketici IP kamerası bulmak daha yaygın hale geliyor. “Bu fiyatı bir gözden geçirin. Fotoğraf makineniz için, hiç iyi bir lens satın aldınız mı? Eminim, daha iyi bir lens için, 200 ila 500 dolar ödemek zorunda kaldınız. Şimdi 39,99 dolarlık bir kamerada ne tür bir lens bulunduğunu hayal edin. Bu düşük maliyetli lensler videonun netliğini azaltır. Bu, kişinin videodaki yüzünü tanımlayamayacağınız, veya plaka numarasını göremeyeceğiniz anlamına geliyor” diyor. “İş uygulamaları için tasarlanan profesyonel IP kameralar çok daha iyi video çekilmesini sağlar, daha uzaktaki alanları görebilir ve gece çalışabilirler.”

Güvenilirlik açısından bakıldığında, profesyonel kameralar daha sert kullanımlara dayanacak şekilde tasarlanmış olabiliyorken; tüketici kameralarının kısa bir süre sonra değiştirilmesi gerekebilmektedir. Yazıda; “Tek başına işgücü maliyeti, ucuz kamerayı profesyonel IP kameradan çok daha pahalı hale getirecek” deniyor. “Daha iyi IP kameralar güvenilir ve sağlamdır. Daha uzun yıllar çalışmaları için tasarlanırlar.”

Yazı, performans açısından, profesyonel IP kamera sistemlerinin, tüketici kameralarında bulunmayan pek çok özellik ve işlev içerdiğini belirtiyor. “Örneğin, profesyonel IP kameraların akıllı video özelliği mevcut. Genişletilmiş menzili sayesinde çok uzaktaki nesneleri görmenize izin veren, yüksek performanslı PTZ kameralar da var” deniyor.

Güvenlik
Blog yazısına göre; okullar, iş dünyası, devlet ve diğer kuruluşlar için tasarlanan profesyonel IP kamera sistemleri, bilgisayar korsanlığı ve kötü amaçlı yazılımlara karşı çok daha iyi koruma sağlar. Yazıda “Ev kamera sistemleri genellikle Wi-Fi’a bağlı az sayıda kameradan oluşur. Bu Wi-Fi bağlantıları ve kullanım kolaylığı, onları; iş amaçlı sofistike bir ağa bağlı IP kamera sistemlerinden daha savunmasız hale getiriyor”deniyor.

Video kaydı
Tüketici kameraları sınırlı kayıt yeteneğine sahiptir; kullanıcılar videoyu kameranın SD kartına veya buluta kaydetmeyi seçebilirler. Yazıda, “Buluta video kaydetmek pahalı olabilir, ve kaydedilen önemli videoyu bulmak da zor” deniyor. “Profesyonel sınıf işletme IP kameraların, özel video kayıt sistemlerine güvenli bağlantıları mevcuttur. Video veri akışı şifrelenmiştir, ve kayıt sistemi yüzlerce IP kamerayı idare edebilir. Profesyonel işletme IP kamera sistemleri, yalnızca kritik videoları kaydeden etkili alarm algılama özelliğine sahiptir. Bir şey belli bir boyutta ise, veya kişi önceden belirlenmiş bir çizgiyi geçerse, kayıt sistemi video kaydedecek şekilde ayarlanabilir. Ayrıca lobide bırakılmış bir nesneyi algılayabilir, veya dizüstü bilgisayar masadan kaldırıldığında bir alarmı tetikleyebilir.”

Entegrasyon
Son olarak, profesyonel IP kamera sistemleri kapı erişim kontrolü, IP çağrı sistemleri, ve binaya girenleri kontrol etmeye yardımcı olabilecek, IP dahili iletişim sistemleri ile entegre edilebilirler. Yazıda, “Kapıdan kimin girdiğini izleyebildiğiniz zaman güvenlik artar” deniyor. “Plaka tanıma sistemleri, kapı kontrol sistemleri ve biyometrik erişim kontrolü ile de kullanılabilirler.”

Yazı; tüketici IP kameralarının ucuz olmasına rağmen, ticari uygulamalar için uygun olmadığını belirterek sona eriyor. “Profesyonel uygulamalar için tasarlanan IP kamera sistemleri daha iyi kalite, güvenilirlik ve işlevsellik sağlar. İşletmelerin, okulların, hastanelerin, devletin ve ticari kuruluşların ihtiyaç duyduğu tüm işlevsellikleri sağlıyorlar.” diyor. “Profesyonel IP kamera sistemleri çok sayıda kamerayı desteklemek için tasarlandı. Bunlar daha güvenli, ve güvenlik sorunlarını kolayca tanımlamanıza izin veriyor.”

Kaynak: William Pao, a&s International