Uzun bir aradan sonra ISAF Fuarı’na son 50 gün!.. – ISAF

Uzun bir aradan sonra ISAF Fuarı’na son 50 gün!..

Sevgili Dostlar,

Pandemi nedeniyle 2 yıllık bir aradan sonra ISAF Fuarı’na yeniden merhaba demeye sadece 50 gün kaldı.

14-17 Ekim tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek ISAF Fuarı, her yıl olduğu gibi bu yıl yine sektörü buluşturacak bir etkinlik olacaktır. Bunun için tüm hazırlıklarımızı en ince detayına kadar titizlikle yürütüyoruz. Pandemi öncesi döneme oranla daha büyük zaman harcıyor daha fazla emek veriyoruz.

Tüm dünyayı kapsayan tuhaf bir dönemi geçirdik ve artık sonlarına geldiğimizi de görebiliyoruz. Her ne kadar devam eden bir süreç içinde olsak da, hastalık ile ilk karşılaştığımız durumun çok önünde olduğumuz da bir gerçek. Aşılanmalar büyük oranda tamamlandı ve yapılmaya devam ediyor.

Fuar düzenlemeden geçirdiğimiz bu 2 yıllık sürecin bir kısmını ofisten uzak geçirsek de, bu süreci altyapımızı geliştirmek, araştırma yapmak, datalarımızı yenilemek gibi çalışmalar ile mümkün olduğunca verimli geçirmeye çalıştık. Bu çalışmaların meyvesini, 14-17 Ekim’deki fuarımızda toplayacağımıza da inanıyoruz.

İnanmanın da ötesinde, sektörden tarafımıza gelen tepkiler, bize, 25.kez düzenleyeceğimiz ISAF Fuarı’nın geçmiş yıllardan bir eksiği olmadan geçireceğimizi gösteriyor. Bu dönemde en çok duyduğumuz cümlenin “Fuarları çok özledik, bir an önce fuarlar başlasın istiyoruz” cümlesi olduğundan şüpheniz olmasın. Sadece katılımcılar değil, ziyaretçiler de bu cümleyi ve bu anlama gelen farklı ifadeleri çok fazlası ile bizlere ilettiler.

Biz 25.ISAF Fuarı için çalışmalara, 2 yıldır devam ediyoruz. Ancak ana çalışmamız Ağustos ayı başı itibarı ile başladı. Yaptığımız ilk çalışma, sektör firmalarını aramak oluyor. Sonrasında, fuarlarımızı yıllardır ziyaret eden herkes ve sonrasında da potansiyel ziyaretçiler. Yaptığımız aramaların neticelerini de e-mail duyurularımız ile paylaştık. Genel olarak özetleyecek olursak; sektör firmaları aramalarından %85 üzerinde “Fuarı ziyaret edeceğiz” geri dönüşü alıyoruz. Geriye kalan %15 ise fuar ziyaretinin belirsiz olduğunu dile getirenler. Kesin olumsuz yanıt aldığımız firma sayısı %2’nin altında.

Bu veriler bile kendi başına ISAF Fuarı’nın yine oldukça hareketli geçeceğini gösteriyor. Ancak bununla kalmadık. Savunma alanında düzenlenen ülkemizin önemli fuarlarından birisi Ağustos ayı ortasında düzenlendi ve biz bu fuarı her gün takip ettik. Ziyaretçilerin sayısı, kalitesi ve fuardaki hareketlilik bize doğru yolda olduğumuzu gösterdi.

Ayrıca, firmamızın yıllardır kullandığı yazılım altyapısı katılımcı ve ziyaretçilerimizi arz-talep konusunda örtüştüren bir yapıda. Geçmiş yıllarda katılımcılarımızın kullanmadıkları bu sistemi 2021 yılında daha aktif kullanacaklarına da inanıyoruz. Sanal fuar / sanal etkinlik gibi tanımlarla son zamanlarda aşina olduğumuz bu sistem bizim altyapımızda uzun yıllardır mevcut. Bu sistemin 2021 yılında katılımcılarımız ve ziyaretçilerimiz tarafından aktif kullanılacağını bekliyoruz.

Biz, 14-17 Ekim’e tam kapasite çalışma ile hazırlanıyoruz. Ve ISAF Fuarı’nın her yıl kadar etkin geçeceğini görebiliyoruz. Halihazırda katılımcımız olan dostlarımıza ISAF Fuarı’na iyi hazırlanmalarını, olmayı düşünen tüm sektör temsilcisi dostlarımıza da ISAF Fuarı’nı kaçırmamalarını tavsiye ediyoruz.

2 yıllık aradan sonra hepimiz eski günlerdeki gibi biraraya geleceğimiz ISAF Fuarı’nı heyecanla bekliyoruz.

14-17 Ekim’de buluşmak dileklerimle

Tüm dostlarımızı saygı ile selamlıyorum

Feridun Bayram
Yönetim Kurulu Başkanı
Marmara Tanıtım Fuarcılık